Van samenbouw tot indienststelling: zo overleeft u de CE-papierstroom
Samenbouw
Heb je van de leveranciers alle gevraagde documenten ontvangen? Dan volgt de analyse van de samenbouw. De restrisco’s uit de handleidingen van de leveranciers worden kritisch bekeken. De focus in the field ligt voornamelijk op overgangen tussen de verschillende machines. Via een rondgang ter plaatse brengen we de restrisico’s met betrekking tot deze border crossings in kaart. Vervolgens wordt hierop een risicoanalyse uitgevoerd en verbetervoorstellen gedaan. Dit alles wordt opgenomen in een restpuntenlijst waarmee je makkelijk het overzicht houdt en prioriteiten kunt leggen.
Ook de procesrisico’s mogen niet vergeten worden. Zo kan bij procesinstallaties een HAZOP-studie helpen om de (proces)risico scenario’s te overlopen en de restgevaren weg te werken. De HAZOP wordt niet rechtstreeks gevraagd door de richtlijn, maar er wordt wel gevraagd om de risico’s voor emissie van gevaarlijke materialen en stoffen te vermijden. Het HAZOP-verslag toont aan dat er een risicoanalyse is gebeurd om hieraan te voldoen.
Er wordt gecontroleerd of bepaalde onderdelen van de procesinstallatie onder PED-richtlijn vallen.
Noodstoppen en beveiligingsinrichtingen vormen een essentieel onderdeel van de samenbouw van een installatie. De logische plaatsing van de noodstoppen volgens de norm, de performantiebepaling van de veiligheidskringen en een logische afschakelmatrix vormen één geheel om de installatie veilig te laten stoppen, zonder dat dit elders in het productieproces problemen veroorzaakt.

Whitepaper Machineverordening (EU) 2023/1230
Klaar voor de Machineverordening 2027? Download onze gratis whitepaper en ontdek de impact op uw CE-dossiers en industriële installaties.
Download whitepaper ›
Documentatie
CE-certificering brengt een uitgebreide papierstroom met zich mee. Handleidingen, restrisicolijsten, schema’s, P&ID’s, conformiteitsverklaringen, functionele omschrijvingen…: alles moet op elkaar afgestemd zijn.
We brengen dit alles samen in een technisch constructiedossier (TCD), voeren een interne engineeringcontrole uit en maken de CE-conformiteitsverklaring op.
Indienststelling
Wanneer alle documenten in orde zijn kan de installatie officieel in dienst gesteld worden. De samenbouwer (de finale gebruiker van de installatie) wordt aanzien als fabrikant van de totale installatie. Dus om de installatie in dienst te nemen moet de preventieadviseur het indienstellingsverslag opmaken met de CE-conformiteitsverklaring als ondersteunend dossier. Het is de werkgever zijn verantwoordelijkheid om het indienstellingsverslag af te tekenen voor vrijgave voor gebruik door de operatoren.
Een installatie kan voor een testfase tijdelijk in dienst gesteld worden, zelfs wanneer de installatie nog niet volledig conform is afgewerkt en er dus nog geen CE-verklaring is opgeleverd. Daartoe dient de preventieadviseur een tijdelijk indienstellingsverslag op te maken met toestemming voor de testfase (mits een aantal bijkomende maatregelen of voorwaarden).
Bijvoorbeeld:
- Enkel gewaarschuwde techniekers (gedocumenteerde opleiding)
- Bepaalde afgesloten zones (installatie in opbouw)
- Restrisico’s “aanvaardbaar” voor testfase en gesignaleerd
- Enkel tests met veilige producten of media (vb test met water i.p.v. chemicaliën)